0482 502 07 06

0536 616 22 47

info@dafnerestaurant.com

Yemek Menüsü

Dafne Restaurant, geleneksel lezzetleri eşsiz sunum ve keyifli bir ortamda deneyimlemek, tüm mutfak tecrübesini sofralara taşımak için yola çıktı.

Dafne olarak ekip arkadaşlarımızla verdiğimiz güleryüzlü hizmet ile çevremize değer katan örnek bir kurum olmak için sürekli kendimizi geliştirmekte ve Mardin’de yöremizin geleneksel tatlarını en iyi şekilde sunmaktayız.

Mutfak deneyimimiz ve özel sunumlarımız sayesinde yakaladığımız bu başarıyı sürdürebilmek için mutfağımızdaki her ürünü; etler, baharatlar, kahvaltılıklar, sebzeler ve süt ürünlerinin tamamını organik üretim yapan bölgelerden tedarik etmekte ve hijyen odaklı bir hizmet anlayışı benimsemekteyiz. Hedefimiz, her zaman iyi kalite ve doğru fiyatlar sunarak müşteri beklentisini en iyi şekilde karşılamaktır.

Amacımız, mutfağımızda geliştirdiğimiz geleneksel tatları Dafne’ye özel dokunuşlarla harmanlamak, gelen misafirlerimizin lezzet hafızalarında yer almak ve Dafne’de hem lezzetten hem de hizmetten hoşnut kalmalarını sağlamaktır.

 

Dafne Nedir?

Dafne, Yunan Nehir Tanrılarından Peneus’un kızıdır. Avcılığa düşkün oldugu için ormanda vakit geçirir. Çekici ve güzel bir su perisi olduğu için erkekler ona aşık olup sürekli onu takip ederler. Peneus, kizi Dafne’nin evlenmesini istese de o her talibini tekrar ve tekrar reddeder. Zeus’un oğlu Apollon, iyi bir okçudur ve bu yönüyle övünmeyi çok sever. Kendisi gibi okçu
olan Afrodit’in oğlu olan Aşk Tanrısı Eros ile karşılaşır. Apollon, kibirle Eros’un okçuluğuyla alay eder. Bunun üzerine Eros, Apollon’a ders vermek için biri altın diğeri kurşun olan iki ok hazırlar. Eros, altın oku Apollon’a fırlatır ve onu tam kalbinden vurup Su Perisi Daphne’ye aşık olmasını sağlar. Kurşun olan oku ise Su perisi olan Dafne’ye fırlatır ve Apollon’dan ölesiye nefret etmesini sağlar.

Apollon sürekli Dafne’yi takip ederek ona yalvarır, onun ilk aşkıdır. Dafne ise Apollon’dan kaçar ve aşkını reddeder. Dafne belki de Apollon’’u reddeden kadınların en ünlüsüdür. Apollon, ormanda Dafne’ye yaklasmak için hızlı ve daha hızlı koşmaya başlar. Onu kavramak üzere iken yakalanacağını anlayan Dafne, babası Peneus’dan yardım ister. Suyun tüm tanrıları dönüşüm yeteneğini kullanarak su perisini defne ağacına dönüştürürler. Dafne’nin bacakları toprağa kök salar. Kolları ise uzun ve ince dallara dönüşür. Ağır bir uyuşma onun uzuvlarını ele geçirir. Saçları yapraklara dönüşür ve göğsünü ince bir kabuk sarmaya başlar. Uzun ve ince dallar içinde kolları ve hızla büyüyen kökler içinde ayakları kaybolur. Apollon, DaFne‘nin dallarını kucaklar ama dallar ondan küçülerek uzaklaşır. Apollon ona ulaştığında kalp atışları halen duyulur. Dafne, sonsuza dek defne ağacı olarak kalacaktır. Ama içinde aşk ateşi ile yanan Apollon onu unutmayacağına ve unutmayacağına söz verir. Dafne’yi kutsal ağacı olarak seçer. Apollon defne ağacından aldığı yapraklarla kendine taç yapar ve bu tacı başından hiç çıkarmaz. O zamandan beri defne, zafer sembolü haline gelmiştir.